SSS


Ciltleme Çeşitleri Nelerdir?

Tel Dikiş : Dergi ve broşür ciltlemesinde kullanılan tel dikiş, bir araya getirilmiş formaların sırtlarının tel şeritlerle sabitlenmesi işlemidir.

Amerikan Cilt :Genellikle kitaplarda kullanılan bir cilt şekli olan Amerikan Cilt; sırttan tutkallı bir ciltleme…

İplik Dikiş : Genellikle uzun kullanımlı katalog ve kitaplarda kullanılan bir şekli olan İplik Dikiş, sayfaların daha rahat açılmasını sağlar ve uzun ömürli bir ciltleme şeklidir.

Spiral : Genellikle defter, ajanda, bloknot gibi ürülerde kullanılan, yaprakların 360 derece dönmesini sağlayan bir ciltleme şeklidir.

Laminasyon Neden Yapılır, Laminasyon Çeşitleri Nelerdir?

Laminasyon basılı ürünlerin suya, ışığa, yırtılmaya ve diğer dış etkenlere karşı korunmasını sağlar. Dolayısıyla kitap ve defter kapakları, mönü gibi uzun süre kullanılacak ürünlerde tercih edilir. Laminasyon çeşitlerinin en sık kullanılanları; Mat veya ParlakSelofan, Mat veya Parlak Vernik, Mat veya Parlak Dispersiyon Lak, Lokal Lakdır.

Pantone Baskı Nedir?

Pantone renkler baskıda CMYK mantığı ile oluşturulmaz. Bu renklere ilave olarak ya da yalnız basılabilir. Pantone renkler özellikle rengin değişmesinin istenmediği kurumsal kimlik çalışmalarında tercih edilir. Renklerin ortak evrensel lisanı olarak tanımlanabilir.

CMYK Baskı Nedir?

Baskıda kullanılan 4 ana renk vardır. Belli açılara ve değerlere sahip tramların oluşturduğu bu renkler, üst üste basılır. Baskıdaki 4 ana renk, C : Cyan (Mavi), M: Magenta(Kırmızı), Y: Yellow (Sarı) ve K: Key (Siyah) tır.

Tüm renkler bu renklerin karışımıyla ortaya çıkar. Örnek olarak ; Eğer bir işin içinde yeşil renk varsa bu, C ve Y’nin tanımlanan teknikle üst üste basılmasından oluşur.

Başlıca Kağıt Çeşitleri Nelerdir?

Kağıtlar farklı kriterlere göre üretilir ve tanımlanır: Ham maddeleri, içerdikleri katkı maddeleri ve yüzeylerine uygulanan son işlemlere göre farklı özellikler ile üretilir ve tanımlanırlar. En çok kullanılan kağıt çeşitleri Kuşe Kağıt, Birinci Hamur Kağıt, Amerikan Bristol , Kraft ve Kroma Kartonlardır.

Standart Kağıt Ebatları Nelerdir?

ISO216 standardına göre en çok kullanılan kağıt ebatları “A” harfi ile başlar. A4, en çok kullanılan kağıt ebadıdır. Antetli kağıtlar, ekstreler ve birçok formun ebadı A4’tür.